Je lastnica blagovne znamke Benedetti Life, o kateri več priznanih medijev piše kot o vodilni etični luksuzni blagovni znamki na svetu. Biorazgradljiva obleka Benedetti Life iz lesne kaše je bila predstavljena na gala dogodku v Los Angelesu pred podelitvijo oskarjev in je v stalni zbirki Red Carpet Green Dress. Letos pa je za rdečo preprogo oskarjev oblekla mamo Billie Eilish Maggie May Baird. Poleg številnih dosežkov je bila Benedetti Life izbrana za najboljšo znamko za luksuzno vegansko modo 2021 globalnih veganskih nagrad revije Luxlife za Srednjo Evropo, v Londonu.

Matea, nam lahko zaupate kaj več o tem, kaj je pravzaprav trajnostna moda?
S trajnostjo se ukvarjam že več kot 15 let, konkretno sem začela leta 2014, ko so se na tržišču pojavile prve ekološke svile in ekološka volna, čeprav moj prvi trajnostni projekt seže v študijske čase, 23 let nazaj. Trajnost pomeni predvsem postopek izdelovanja oblačil, pri katerem najmanj obremeniš okolje. Nanaša se predvsem na vodo, zemljo in zrak. Vsako podjetje se samo zase odloča, koliko odstotkov bo prispevalo k zmanjševanju CO2 in ostalih plinov v okolje. Pri oblačilih ne gre samo za tekstil in pozamenterijo, ampak tudi za transport, lokacijo proizvodnje in pravičnost plačila delovne sile, embalažo in kaj se zgodi s produktom, ko ga odvržemo.

Kaj vas je vodilo v smer trajnostne mode in zakaj ste se odločili oblikovati modna oblačila, ki ne vsebujejo živalskih sestavin?
Že pred leti sem vedela, da če želim postati inspiracija drugim, bom morala ekološko modo, če se spomnite predvsem naravnih barv in enostavnih krojev, ki so spominjali prej na oblačila za na plažo, dvigniti na bolj dizajnerski nivo, z barvami in zgodbo. Zgodbo sem posvetila živalim, zato je vsaka moja kolekcija inspirirana po eni živalski vrsti. Kasneje, ko sem šla na prvi Veganski Fashion Week v Los Angeles, sem ugotovila, da je največ izdelkov sintetičnega izvora, kar je samo prikrita oblika zaščite živali, če pomislimo na vso mikroplastiko in številne živalske vrste, ki ravno zaradi plastičnih izdelkov umrejo, ni mi šlo ravno skupaj z veganstvom. Zato sem že trajnostni blagovni znamki dodala živalim prijazne tekstile.

Zakaj ste se odločili izdelati modni kolekciji »Papagaji« in »Hobotnica«? Zakaj so vam prav te živali prinesle navdih? Bodo živali vir navdiha tudi v vaših prihodnjih kolekcijah?
Vedno, ko se odločam za živalsko vrsto, je to zato, ker vidim karakter kolekcije in temu primerno izberem žival. Kolekcija, posvečena papagajem, je opozarjala, da je ta vrsta ogrožena zaradi nezakonite trgovine in krčenja njihovega habitata. V dizajnih sem želela ohraniti njihovo lepoto, ne da bi jih lovili ali uničevali njihove domove.

Kolekcija ‘hobotnica’ pa je predstavljala občutek svobode. To inteligentno bitje je izjemno lepo in čuteče. Kolekcija je bila poklon morju, oceanom in vodam, ki omogočajo življenje. V naslednji sezoni bo najverjetneje moj navdih bengalski beli tiger, ki je zaradi pomanjkanja pigmenta bež barve in ni bil viden v naravi od leta 1958.

Kakšne vrste tekstila uporabljate pri izdelavi svojih modnih kolekcij in kakšne so njihove prednosti? Ali uporabljate izključno materiale 100 % rastlinskega izvora?
Materiale, iz katerih so narejeni naši izdelki, izbiramo skrbno in odgovorno. Pri nabavi dajemo prednost ekološko certificiranim, biorazgradljivim in rastlinskim materialom, ki so izdelani brez okrutnosti do živali. Skrbno izbrano blago tiskamo z okolju prijaznimi barvili na vodni osnovi. Rastlinski tekstil je biološko razgradljiv, saj je naravno celulozno vlakno. Tekstil je priročen za nošenje in ga je enostavno vzdrževati zaradi njegovih izjemnih lastnosti, dobre sposobnosti barvanja, specifične svetlosti, nizkega pilinga in hladnega dotika. Predvsem pa so ti tekstili prijazni do kože, posledično so zdravi za človeka.

Kateri material vam je najljubši in ga najraje uporabljate pri svojih kreacijah?
Revolucionarni Tencel ali Enka viskoza, kjer gre za isti tekstil dveh različnih blagovnih znamk, je izdelan iz lesne kaše, ki je okolju prijazno in ekonomično vlakno, spredeno iz celuloze evkaliptusovega lesa. Gre torej za obnovljiv vir tekstila. Topila, ki se uporabljajo v procesu pridobivanja celuloze, se reciklirajo, proces barvanja pa potrebuje veliko manj barve kot bombaž. Ta enkraten krožni proizvodni proces umešča liocel med vlakna bodočnosti.

Na kakšen način se pridobiva rastlinska svila in kakšne lastnosti ima? Menite, da bo lahko kdaj popolnoma nadomestila svilo živalskega izvora?
Liocelna in modalna vlakna blagovne znamke TENCEL™ so proizvedena z okolju odgovornimi postopki iz trajnostno pridobljenega naravnega surovega lesa. Že danes lahko nadomesti svilene izdelke, saj ima podobne lastnosti.

Menite, da bi lahko, če bi to želeli, vse materiale živalskega izvora, ki se uporabljajo za oblačila, modne dodatke in notranjo opremo, nadomestili z rastlinskimi?
Absolutno, problem je samo, ali bi bilo zadosti surovine na Zemlji za toliko produktov. Vsekakor se mi ne zdi nič narobe, če se uporabi vse odpadke prehrambene industrije, do konca. Problem usnja je predvsem čiščenje in barvanje zaradi onesnaževanja vode in tisto usnje, ki služi zgolj modni industriji. Nikakor ne podpiram ubijanja živali za oblačila, ker to danes ni več nuja, kot je bila v zgodovini človeštva.

Vsekakor če že, se mi zdi manj škodljivo naravno usnje, kadar gre za odpadek, ki se barva ekološko, kot nadomestki usnja sintetičnega izvora, saj puščajo dolgotrajnejše posledice za planet in živali.

Kakšne barve uporabljate pri potiskih blaga vaših kolekcij? So naravne, brez kemikalij? Kako dosežete njihovo obstojnost?
Naš tekstil barvamo z bio barvili ali GOTS certificiranimi barvili v Italiji, medtem ko tiskamo z okolju prijaznimi barvili na vodni osnovi. Digitalni tisk tudi zmanjša porabo vode, saj pri njem blago ne potrebuje veliko pranj, prav tako ni barvnih kopeli ali tiskarskih plošč, ki bi jih bilo potrebno čistiti.

Ali menite, da ima tekstilna industrija vpliv na podnebne spremembe? Če da, kakšen?
Danes moda dejansko predstavlja do 10 % svetovne proizvodnje ogljikovega dioksida – več kot mednarodni leti in ladijski promet skupaj, glede na okoljski program Združenih narodov. Prav tako predstavlja petino od 300 milijonov ton plastike, proizvedene po vsem svetu vsako leto in je tretja najbolj oporečna industrija, takoj za živinorejsko in naftno, saj je porabnica in onesnaževalka vode, zemlje in zraka.

Kaj lahko naredi posameznik pri izbiri svojih oblačil, da bi pripomogel k varovanju živali, narave, našega planeta?
Predvsem, da manj kupuje izdelke hitre mode, ki so poceni in nekvalitetni, da se odloča za trajnostne izdelke ali vintage kose, ki jih kombinira z novejšimi in modnimi. Da kupuje kvalitetna oblačila na dolgi rok in raje investira v popravila. Predvsem pa se izogibajte sintetičnim tekstilom, ki niso krožni - izdelani iz recikliranih materialov, saj puščajo največ škode v okolju.

Ali menite, da smo vegani dovolj ozaveščeni glede oblačilne kulture in etičnosti materialov oblačil, ki jih nosimo? Kaj menite o nošenju oblačil iz viskoze ali neekološkega bombaža?
Mislim, da so vegani še vedno premalo ozaveščeni, ker vegansko ni nujno tudi prijazno do okolja in posledično do živali. Vsekakor zavedanje z leti raste. Viskoza in neekološki bombaž sta med vodilnimi tekstili v oporečnosti, sploh navadni bombaž, kjer se porabi ogromne količine vode, toksičnih snovi in pesticidov.

Katere vrste tekstila so najbolj ekološke, živalim, naravi in človeku prijazne?
Konoplja je še vedno na prvem mestu, Tencel, ananasovo usnje, ekološki bombaž in lan.

Na katere certifikate moramo biti pozorni pri nakupu oblačil?
Najbolj znan in zanesljiv, predvsem za ekološki bombaž, je GOTS (Global Organic Standard), Blue Sign, ki se ga zelo težko najde, Global Recycled Standard, kadar gre za reciklirane materiale, potem so socialni certifikati, ki garantirajo, da je bil delavec iz tretjih držav pošteno plačan in da zmanjšujejo prag revščine, oznaka je Fair Trade. Vsekakor jih je bistveno več in vsak garantira določene vrednote in kriterije.

Koliko zanimanja za vaše kreacije opažate med vegani v Sloveniji in vegani v tujini? Ali obstaja razlika v ekološki ozaveščenosti enih in drugih?
Največ se zanimajo vegani v Los Angelesu, ker je tam veganstvo trend in aktivizem, obenem pa najbolj podprto s strani svetovnih zvezd.

Kako vidite prihodnost veganske mode?
Predvsem vidim živalim prijazno in trajnostno modo, posledično tudi takšen svet in novo, bolj humano civilizacijo.

Kakšni so vaši cilji, želje, upi glede vašega nadaljnjega ustvarjanja trajnostne, luksuzne, veganske mode?
Rada bi Benedetti Life oblačila približala tudi ljudem z manjšo kupno močjo in tistim, ki bi jih želeli imeti le za enkratno posebno priložnost. Zato se v decembru obeta ekološka izposojevalnica, kjer bodo pretekle sezone dobile svoje novo življenje. Ne bo pa seveda samo izposojevalnica, ampak o tem bo več informacij v decembru. Jeseni naslednje leto si želim tudi lansirati novo sezono v Milanu.

Kaj bi za konec še želeli sporočiti bralcem naše revije?
Ljubezen do živali in planeta nas dela človeške. Edino s takšnim odnosom bo še veliko generacij deležnih našega luksuza, ki sta čista voda in zrak. Prehajamo iz Ega v Eko in to je edina pot, ki je dobra za vse, za to, da obstanemo kot človeška vrsta. Le vi lahko spremenite tok človeške usode, že danes.


Besedilo: Petra Komel
Fotografija: Tomi Lombar

Revija Osvoboditev živali, letni 20, št. 44, str. 16-18.