Vsak izmed nas ima svoje vzgibe za odločitev o veganski oz. rastlinojedi prehrani. Kot starši želimo vrednote empatije in sočutja do vseh živih bitij prenesti tudi na otroke. Že v rosnih letih naših najmlajših pa lahko naletimo na neprijetno oviro. Prehrana v vzgojno-izobraževalnih zavodih v večini primerov (razen v redkih izjemah) namreč ne odraža vrednot, ki si jih delimo za domačo mizo.
Da bi dobila boljši vpogled v situacijo, sem na različna starševska omrežja naslovila vprašanje, kakšne izkušnje imajo posamezni starši z vegansko oz. rastlinojedo prehrano v šolah, vrtcih itd. Tako javnih kot zasebnih. Odziv ni bil množičen, zato pa precej bolj pozitiven, kot sem pričakovala. Ena izmed mam, ki so se odzvale, je povedala, da se je otrok v zasebnem Waldorfskem vrtcu prehranjeval vegansko, pa tudi kasneje v javni osnovni šoli ni imel težav. Ob tem je dodala, da so venomer priložili potrdilo pediatra o redukciji živalskih beljakovin v hrani, vsi kuharji so njihovim željam prišli srčno naproti. Druga izmed mamic mi je zaupala, da sta imela njena dvojčka že v »vsejedem« vrtcu možnost izbire veganskega obroka, s čimer je bila nadvse zadovoljna. Odkar pa sta v šoli, jima dnevno pripravlja veganske obroke za malico, saj v šoli niti o vegetarijanskem, kaj šele veganskem načinu prehrane ne želijo niti slišati. Podobne izkušnje je z vrtcem imela tudi tretja mamica, ki je v javnem vrtcu pri starejšem otroku naletela na gluha ušesa. Z vpisom v zasebni Waldorfski vrtec in šolo teh težav ni več imela. Še slabšo izkušnjo pa je z mano delila četrta mamica. V vrtčevski skupini je namreč kar pet otrok, ki se prehranjujejo vegansko, zato so starši želeli v dogovoru z vrtcem doseči vsaj lakto-vegi način prehrane zanje, a na žalost so lahko dosegli le dogovor o neuravnoteženi veganski prehrani. V vrtcu se branijo, da ponudnik prehrane nima znanja o uravnoteženi veganski prehrani, prav tako ga ne namerava pridobiti. V nekaterih javnih vrtcih je mogoče zaprositi za vegetarijansko prehrano le s potrditvijo staršev, da bodo primerno nadomestili ustrezna hranila. Drugače je v zasebnih vrtcih, kjer vsaj nekateri nudijo pestrejši izbor hrane. V manjših vrtcih starši prav tako nimajo veliko možnosti. Tudi na šolah prevladuje vsejed jedilnik. Prav zato so se številni v stiski obrnili na otroške pediatre za izdajo potrdil o redukciji živalskih beljakovin. Smernice v slovenskem vzgojno-izobraževalnem sistemu so namreč še vedno zastarele, tudi prehrambne.
Prav zato so številni starši pozdravili nedavno peticijo Slovenskega veganskega društva - MOŽNOST IZVIRE VEGANSKEGA OBROKA V JAVNIH USTANOVAH, ki so jo v društvu izdali v sklopu projekta Veganski obroki v javnem vzgojno-izobraževalnem sistemu. Peticija je bila deležna množičnega odziva, 3. marca 2023 pa so jo v društvu vložili tudi v Državni zbor, na Komisijo za peticije, človekove pravice in enake možnosti. »Med 13. majem 2022 in 1. julijem 2022 je bilo zbranih kar 5000 podpisov podpore peticiji "Možnost izbire veganskega obroka v javnih ustanovah". Na tej točki podpisov še nismo nehali zbirati. Na spletni strani smo objavili serijo pomembnih intervjujev s strokovnjaki različnih strok, ki podpirajo peticijo. Do oktobra 2022 smo pridobili še podporo organizacij. Podporo peticiji je izkazalo več kot 50 organizacij. V vmesnem času smo tudi potipali, kakšna je naklonjenost posameznih političnih strank. Večina se jih do te teme še ni opredelila,« pove Matevž Jeran, vodja projekta. Do marca, ko so podpise vložili v DZ, je peticijo podpisalo 5724 oseb. Da gre za neverjeten odziv, pove tudi sogovornik: »Za pravice veganov v Sloveniji še nikoli nismo uspeli zbrati tako zavidljivega števila podpisov. O vložitvi peticije v Državni zbor smo obvestili politične stranke, kabinet predsednika Vlade Republike Slovenije in Strateški svet za prehrano. To se nam je zdel primeren čas, saj smo bili obveščeni, da je Strateški svet za prehrano 7. 3. 2023 obravnaval tudi prehrano otrok v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Na seji so odprli razpravo o regionalnih centralnih kuhinjah, ki bi reševale problematiko pomanjkanja kadrov v kuhinjah vzgojno-izobraževalnih ustanov in ki bi omogočile tudi širšo možnost izbire.«
Kaj pa to pomeni za starše? Si lahko v kratkem obetamo spremembe na tem področju? V Slovenskem veganskem društvu so veseli, da se razprave na to temo odpirajo, več pa bo znanega v prihodnjih mesecih. Ali kot situacijo ocenjuje sogovornik: »Trenutno lahko ocenimo, da je pri različnih državnih organih vse skupaj še v fazah razprav in zato še ne prihaja do opredelitev do naše peticije. Komisija za peticije, človekove pravice in enake možnosti se za zdaj še ni opredelila in enako velja za večino političnih strank. Komisija vlogo pregleda ter po potrebi pristojne organe zaprosi za dodatna pojasnila ali za seznanitev z odločitvami organa v navedeni zadevi in vlagatelju posreduje odgovor. Vlogo lahko posreduje tudi pristojnim javnim organom v mnenje oziroma v pristojno reševanje.«
PRI TEM BI SI LAHKO NAŠI DRŽAVNI ORGANI ZA ZGLED VZELI PORTUGALSKO. Tam je peticija za možnost izbire veganskega obroka v javnih ustanovah potekala med letoma 2015 in 2016. Do februarja tega leta so uspeli zbrati več kot 15.000 podpisov, kar je zadostovalo, da so peticijo lahko predstavili parlamentu, ta pa je bil tematiko primoran obravnavati. Zveni kot uspeh, a v Sloveniji so predispozicije še boljše. »Portugalci so pri približno 10 milijonih prebivalcev zbrali 15.000 podpisov podpore. Mi pa smo pri približno 2 milijonih prebivalcev zbrali več kot 5700 podpisov podpore. Relativno gledano smo torej zbrali približno dvakrat več podpisov na prebivalca kot že uspešni Portugalci, ki jih lahko imamo za odličen primer dobre prakse,« poudari Matevž Jeran iz SVD in nadaljuje: »Portugalci so peticijo vložili v parlament marca 2016, ustno pa so jo lahko prišli predstavit oktobra 2016. V vmesnem času so tri portugalske politične stranke predlagale različne načine, kako naj se posodobi zakonodaja, da bo zadovoljila podpisnike peticije. Spremembo zakonodaje so na Portugalskem dosegli marca 2017, torej eno leto po vložitvi peticije v parlament in dve leti po tem, ko so ustvarili peticijo.«
Če bi šlo tako naprej (in tako gladko kot v primeru Portugalske), bi bila lahko po njegovih besedah ideja o veganskih obrokih v javnih zavodih uresničljiva že čez leto dni. Držimo pesti!
Besedilo: Nika Arsovski
Revija Osvoboditev živali, letnik 21, št. 45, str. 48-49.